Polecamy

Dlaczego kredyt samochodowy jest tak popularnym rozwiązaniem?

Używane BMW z salonu - wymarzony model i radość z jazdy

Blog

Wynajem aut na lata - czym różni się od leasingu?

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania, połączonego z wykupem auta, po zakończeniu obowiązywania umowy z bankiem. Jednakże obecnie coraz częściej słyszy się o wynajmie długoterminowym samochodu, który stanowi alternatywę dla leasingu. Którą formę finansowania wybrać? Co jest bardziej opłacalne?

Leasing a wynajem aut na lata - podstawowe różnice

Klasyczny leasing jest formą dzierżawy samochodu. Gdy umowa przestanie prawnie obowiązywać, wynajmujący ma dwie możliwości - albo wykupić samochód, albo pozostawić samochód leasingodawcy. Na początku obowiązywania umowy wpłaca się od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wartości auta, następnie przez określony okres spłaca się pozostałą część. Po stronie leasingobiorcy pozostaje spłacanie miesięcznych rat, wymiana płynów i podzespołów oraz polisy ubezpieczeniowe. 

Wynajem długoterminowy (ang. Full Service Leasing) jest rozszerzeniem oferty leasingu, stąd nazywany również bywa leasingiem operacyjnym ze zwiększonym pakietem usług. Miesięczna rata wynajmu samochodu zawiera opłaty za obsługę serwisową. Dzięki temu klient nie musi zajmować się kwestiami administracyjnymi oraz przeglądem technicznym. Również likwidację szkód usługodawca bierze na siebie. Po zakończeniu umowy samochód jednak należy zwrócić do wynajmującego. Można je co prawda kupić, jednak po oszacowanej wartości rynkowej. W przypadku leasingu jest to natomiast symboliczna kwota, np. 1% wartości samochodu. 

Która forma jest lepszym rozwiązaniem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, którą formę finansowania należy wybrać. Leasing polega na regularnym spłacaniu rat, natomiast wszystkie kwestie techniczne leżą po stronie usługobiorcy. Forma wynajmu długoterminowego jest dużo bardziej komfortowa. Dzięki niej nie trzeba zajmować się serwisowaniem samochodu oraz sprawami administracyjnymi, w tym wykupowaniem polis. Również w przypadku przedsiębiorstwa, zewnętrzna firma bierze na siebie odpowiedzialność za pełną mobilność floty, zwalniając z tego obowiązku właściciela. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się wyłącznie na głównej działalności przedsiębiorstwa, bez potrzeby przestrzegania terminów wymiany płynów eksploatacyjnych i przeglądów technicznych. Po zakończeniu obowiązywania umowy klient może zdecydować się na pełną wymianę floty. 

Wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny, szczególnie w dużych miastach. Wynajem aut Warszawa pozwala na dzierżawę samochodu w okresie kilku lat. Usługodawca bierze na siebie wszystkie kwestie związane z administracją oraz stroną techniczną. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Rower elektryczny zamiast tradycyjnego: Czy...

Rower elektryczny to nowoczesne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w Polsce...

Ciężkie do usunięcia ślady na lakierze - jak...

Ślady na lakierze samochodowym to problem, który wielu kierowców może spotkać na swojej drodze...

Kompleksowa ochrona pojazdu, czyli kalkulator OC...

Pakiet ubezpieczeń OC i AC daje dość szeroki zakres ochrony pojazdu. Wykupując polisę można...