Polecamy

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Wszystko co musisz wiedzieć o samochodach elektrycznych

Blog

Zepsuta klapa wlewu paliwa – co robić?

​Klapa wlewu paliwa to element nadwozia samochodu, który zabezpiecza dostęp do korka, a więc też baku i znajdującej się w nim benzyny. Klapa chroni korek i bak nie tylko przed działaniem czynników atmosferycznych, lecz także osłania go w razie uderzenia. Choć budowa tego elementu nie jest skomplikowana, niekiedy może dojść do jego uszkodzenia. Co wtedy zrobić?

Kiedy dochodzi do uszkodzenia klapy wlewu paliwa?

Do fizycznej deformacji elementu najczęściej dochodzi wskutek wypadku komunikacyjnego. Gwałtowne uderzenie w tył lub bok samochodu może uszkodzić zamknięcie.

Szczególne ryzyko występuje też w przejściowym okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury nocą spadają poniżej zera. Zamarzająca wilgoć może ulec rozprężeniu. Jeżeli jest jej zbyt dużo, klapa wlewu paliwa lub elementy łączące ją z nadwoziem ulegną wygięciu. Jeśli właśnie to zdarzyło się w Twoim samochodzie i potrzebujesz wymienić klapę, zajrzyj na: https://garbus.pl/pl/c/Ciegno-klapki-wlewu-paliwa/3924.

Nie trzeba wiele, aby klapa przestała idealnie przylegać. Dużo łatwiej też wtedy o korozję korka lub górnej części baku. Dotyczy to zwłaszcza samochodów zabytkowych. Kilkadziesiąt lat temu te części były jeszcze wykonywane z metalu – obecnie tworzy się je niemal wyłącznie z tworzyw sztucznych.

Co zrobić, kiedy klapa wlewu paliwa nie chce się otworzyć?

Kiedy element osłaniający korek wlewu jest zablokowany lub, wręcz przeciwnie, nie chce się zamknąć, należy zacząć od zdiagnozowania przyczyny. Jeżeli awaria jest wynikiem wgniecenia karoserii, konieczne będą niewielkie prace blacharskie i wyprostowanie elementu w warsztacie.

Jeżeli problem leży w rdzy odkładającej się w zawiasach, zacznij od nałożenia niewielkiej ilości smaru technicznego WD-40 na szmatkę i wtarcia go w okolice mechanizmu. Kiedy już rozprowadzisz środek na powierzchni metalu, spróbuj delikatnie rozruszać klapę. Pamiętaj jednak, aby nie wkładać w czynność zbyt dużo siły. Wbrew pozorom ruchomy element łatwo może ulec uszkodzeniu.

Problem leży w poluzowanym cięgnie? Linkę trzeba po prostu wymienić. Na szczęście nie jest to droga część, a jej wymianę możesz przeprowadzić na własną rękę.

Co zrobić, jeśli Twoje zabytkowe auto pachnie benzyną? Sprawdź tutaj: http://www.bezpieczniejnadrogach.pl/zabytkowe-auto-pachnie-benzyna-co-zrobic/

O czym warto pamiętać?

Jeżeli widzisz, że klapa wlewu paliwa zaczyna pracować ciężej niż zwykle, sprawdź, czy w zawiasach nie odłożył się pył, piasek lub inne zabrudzenia. Mogą one skutecznie zatrzeć mechanizm i doprowadzić nawet do jego zablokowania. Szczególnie są na to narażone samochody, które często poruszają po podmiejskich, nieutwardzonych drogach.

Podczas regularnego przeglądu warto sprawdzić także element zasłaniający korek wlewu paliwa i w razie potrzeby go wyczyścić.

Gdzie szukać klapy wlewu paliwa?

Szukasz poszczególnych podzespołów do zabytkowych samochodów? Zajrzyj na stronę sklepu https://garbus.pl/. Znajdziesz tam największy wybór elementów blacharskich, a także części układu paliwa, linki i akcesoria do takich klasyków, jak Volkswagen Garbus, Transporter T1 czy Karmann-Ghia T14 (https://garbus.pl/pl/c/Linki-i-akcesoria/3921).

Wybierając asortyment z oferty sklepu Garbus, masz pewność, że kupujesz wyłącznie oryginalne części, które będą idealnie pasowały do Twojego modelu. Nie jesteś pewien, jak dopasować poszczególne elementy? Skorzystaj z porady personelu na stronie garbus.pl. To prawdziwi pasjonaci klasycznej motoryzacji!

Twoje zabytkowe auto ma problemy podczas sezonu zimowego? Sprawdź, jak mu pomóc: https://garbus.pl/pl/n/20

Kiedy masz dostęp do dobrych części, zepsuta klapa wlewu paliwa to nic strasznego!

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Ciężkie do usunięcia ślady na lakierze - jak...

Ślady na lakierze samochodowym to problem, który wielu kierowców może spotkać na swojej drodze...

Kompleksowa ochrona pojazdu, czyli kalkulator OC...

Pakiet ubezpieczeń OC i AC daje dość szeroki zakres ochrony pojazdu. Wykupując polisę można...

Jakie są najważniejsze parametry opon, na co...

​Przynajmniej dwa razy w roku stajemy przed koniecznością wymiany opon. Zwykle wtedy też...