Polecamy

Silnik elektryczny do roweru

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Ładowanie elektryczne

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Jeszcze parę lat temu samochody elektryczne były nieznanym tematem, który budził sporo kontrowersji. Jak się okazuje, z roku na rok stale wzrasta liczba stacji dla samochodów elektrycznych. Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w kraju znajduje się ponad 300 ogólnodostępnych stacji

Rok 2018 był przełomowy, ponieważ ilość stacji ładowania samochodów elektrycznych podwoiła się. Co to oznacza? Polacy coraz częściej decydują się na swobodną podróż samochodem elektrycznym. Mimo tak znacznego wzrostu Polska wciąż stanowi bardzo mały rynek na tle innych państw europejskich.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Jeszcze do niedawna rynek motoryzacyjny oraz energii elektrycznej rozpatrywany był w osobnych kategoriach. Kiedy samochody elektryczne weszły na rynek, wyznaczyły całkowicie nowy trend. Mogą bowiem być zasilane w standardowy dotąd sposób, a teraz także poprzez odnawialne źródła energii. Co więcej, stanowią doskonałe miejsce do magazynowania energii elektrycznej, która może stać się niezbędna w okresie największego zapotrzebowania.

Wygodna i przyjemna podróż samochodem zasilanym elektrycznie w końcu jest możliwa. Wszystko za sprawą większej ilości stacji, które są w stanie ładować baterie z mocą 50kW. Według publicznych danych jeszcze kilka lat temu było 150 takich punktów, natomiast w całej Europie ponad 100 tysięcy. Polski rynek rozwija się nieco inaczej, wolniej, a jest to spowodowane naciskiem na rozbudowę szybkich ładowarek.

Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych

Największa dotąd sieć punktów stacji do zasilania samochodów elektrycznych wprowadza opłaty. Promowanie elektromobilności jest teraz uznawane za priorytet. Jednak reguły się zmieniają i może się wydawać, że darmowe korzystanie ze stacji, odchodzi już w zapomnienie. Sposób rozliczania ładowania samochodów elektrycznych może obecnie przyjmować różną formę. Jedną z nich będzie pobieranie opłat poprzez terminal, który zostanie bezpośrednio wbudowany w stację ładowania. Innym rozwiązaniem będzie możliwość opłaty poprzez aplikację mobilną. Rozbieżność w wycenie może być jednak znacząca i nie jednoznaczna. Zróżnicowanie będzie na pewno obejmować dysproporcję w zależności od dnia tygodnia lub weekendu.

Jak buduje się stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Komfortowe ładowanie pojazdów elektrycznych jest obecnie w zasięgu ręki. Tworzone coraz to świeższe stacje paliw zagrażają liderowi rynku Greenwayowi. Tradycyjne stacje otwierają się na nowe możliwości i dają szansę kierowcom samochodów elektrycznych na swobodną podróż. Do grona załapał się Lotos oraz Orlen. Na tę innowacyjną technologię zdecydowała się także PGE Nowa Energia, która podjęła się współpracy z Rzeszowem, Lublinem oraz Zakopanem. Firma posiada także swoje punkty w innych miejscowościach jak: Warszawa, Bełchatów, Siedlce, Łódź itd. Jak się okazuje również i Tauron zainteresował się tym tematem, ponieważ uruchomił 23 punkty ładowania w Katowicach. Warto dodać, że firma zarabia ponadto na carsharingu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

W czym lepsza jest profesjonalna firma...

​Przeprowadzka jest wyzwaniem logistycznym dla całej rodziny. Przewiezienie zapakowanych...

O Bradleyu Cooperze - życiorys, biografia

Bradley Cooper to amerykański aktor i reżyser filmowy. Urodził się w Filadelfii 5 stycznia...

Jakie są najważniejsze parametry opon, na co...

​Przynajmniej dwa razy w roku stajemy przed koniecznością wymiany opon. Zwykle wtedy też...