W roku 2017 była wyceniana na giełdzie wyżej niż General Motors i Ford. Już w styczniu 2018 za akcję Tesli płacono na Wall Street około 346 dolarów. Dla porównania - akcje General Motors wycenia się na 44,16 dolara, Forda zaś na 12,05 dolara.
Tesla - co to za marka?
Tesla jest amerykańską marką luksusowych i sportowych samochodów elektrycznych, a jej nazwa pochodzi od nazwiska Nikola Tesli, będącego serbskim inżynierem i wynalazcą wielu elektrycznych urządzeń. Tesla została założona przez Elona Muska w roku 2003 i oprócz samochodów produkuje także baterie litowo-jonowe, między innymi dla Toyoty.
Tesla - dane techniczne
Dane techniczne Tesli są różne, w zależności od modelu. W modelu S wersja 40 kWh posiada ok. 257 kilometrów ograniczonego elektrycznie zasięgu na jednym ładowaniu i maksymalną moc 306 KM, a więc 225 kW - od 5000 do 8000 obrotów na minutę. Maksymalna prędkość tej wersji to 193km/h. Z kolei wersja S85 charakteryzuje się przyspieszeniem wynoszącym 3,2 s, maksymalną prędkością 250 km/h i zasięgiem wynoszącym 480 km na jednym ładowaniu.
Ile kosztuje samochód elektryczny Tesla? Cena
Najtańszy model Tesli, jakim jest Model S 75D, osiąga w Polsce ok. 420 tysięcy złotych. Wariant ten posiada baterię 75 kWh, wystarczającą na przejechanie 417 kilometrów na jednym ładowaniu. Model S 100D, pozwalający na przejechanie 539 kilometrów, to już koszt pół miliona złotych, natomiast opcja Performance wynosi ok. 730 tysięcy złotych.
Samochód elektryczny Tesla - czas ładowania
Oczywiście - w zależności od modelu. Właściciel Tesla Model 3 zmierzył czas ładowania samochodu za pomocą Superchargera. Okazuje się, że już po 10 minutach od podłączenia, samochód zyskał 150 kilometrów zasięgu, po 30 minutach zaś aż 314 zasięgu dodatkowego. W trakcie podpisania do ładowarki Tesla Supercharger, samochodowi pozostało ok. 30,6 km zasięgu. Po 10 minutach zasięg wzrósł aż o 149,7 kilometra.
Tesla ładowana ze zwykłego gniazdka, zasilana jest z mocą 3,4 kW. Przekłada się to na ok. 10 kilometrów zasięgu na godzinę. Istnieje także możliwość ładowania Tesli za pomocą domowej ładowarki, której koszt osiąga jedynie 550 dolarów. Dzięki niej możemy naładować Model S bądź Model X z prędkością 27 kilometrów na pół godziny.
Zdecydowanie najlepszy rozwiązaniem jest Supercharger, posiadający moc 120 kW. Dzięki niemu da się zwiększyć zasięg samochodu aż o 270 kilometrów w ciągu pół godziny. Tesla jest zdecydowanym liderem wśród samochodów elektrycznych w kwestii ładowania.
Zobacz
Jak sprawdzić opinie o przewoźnikach?
Wraz z rozwojem technologii i coraz szybszym tempem naszego życia, codzienny transport stał...
Woda dejonizowana i destylowana do detallingu -...
Jako detalista lub po prostu miłośnik samochodów, być może już słyszałeś, że woda...
Sprowadzasz auto z Niemiec? O tych 3 rzeczach...
Pojazdy sprowadzane z Niemiec cieszą się wśród Polaków niesłabnącą popularnością...
Komentarze (0)