Polecamy

Polski elektryczny samochód. Przedstawiamy Ursusa Elvi

Rowery elektryczne Haibike - co wiemy o tej marce?

Wszystko co musisz wiedzieć o samochodach elektrycznych

Najważniejszą cechą wyróżniającą te samochody jest fakt, iż są napędzane elektrycznie. Jest to możliwe dzięki wbudowanym silnikom, które zasilane są akumulatorami do ładowania. Dla wielu ekspertów samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji. Jakie wiążą się wyzwania związane z posiadaniem pojazdu elektrycznego?

Pojazdy elektryczne to rozwiązanie, które wciąż czeka na okres świetności. Modeli tej wersji zasilania próżno szukać w salonach znanych marek samochodowych. Kierowcy wciąż oswajają się z myślą o niekonwencjonalnym napędzie, korzystając z obecnych na rynku aut hybrydowych.

Samochody elektryczne

Posiadanie samochodu elektrycznego może nieść za sobą zarówno zalety jak i wady. Mimo ogromnej wydajności oraz komforcie podróży, auta te stwarzają również utrudnienia związane z akumulatorem. Co sprawia, że samochody elektryczne posiadają wysokiej jakości standardy? Jakie są ich zalety?

  • Oszczędność - główna ich zaleta. Samochody elektryczne umożliwiają odzyskanie około 60% energii elektrycznej. Porównując, tradycyjne auto z turbiną może odzyskać jedynie 19% energii ze spalin;

  • Ekologia - pojazdy napędzane energią elektryczną nie imitują zanieczyszczeń. Są zatem przyjazne środowisku;

  • Wydajność - samochody o silnikach elektrycznych są niezwykle ciche, nie hałasują. Zapewnia to płynną pracę i mocniejsze przyspieszenie. Ponadto nie wymagają częstych prac konserwacyjnych, ponieważ są bardziej wytrzymałe.

Do najczęściej wymienianych wad pojazdów elektrycznych zalicza się:

  • Zakres podróży - zdecydowana większość pojazdów jest w stanie przejechać jedynie 160-320 km na baterii. Porównując klasyczne auto może zrobić 500 km;

  • Czas ładowania - zasilanie takiego pojazdu może trwać nawet do 8h! Korzystanie z szybkiego ładowania, które dostępne jest na niektórych stacja, potrwa ponad pół godziny;

  • Koszt akumulatora - jest to ogromny wydatek, który może przekroczyć połowę wartości samego auta;

  • Wielkość baterii - jest ona przede wszystkim ciężka i może zająć niemałą część samochodu.

samochody elektryczne

Dlaczego samochody elektryczne maja lepsze przyspieszenie?

Samochody elektryczne pod względem osiagów nie będą w żaden sposób ustępować pojazdom z silnikami spalinowymi. Przekłada się to na koszt jazdy takim pojazdem, który jest stosunkowo podobny pod względem ekonomicznym. Samochody elektryczne cechują się bardzo wysoką sprawnością, dzięki czemu pokonanie określonego dystansu odbywa się nawet kilkukrotnie taniej, niż samochodem spalinowym. Jest to także spowodowane lepszym przyspieszeniem, jakie wykazuje pracujący silnik. Ogólna technika jazdy samochodem elektrycznym pozostaje taka sama jak w przypadku pojazdu spalinowego. Główną różnicą jest zwiększanie prędkości. Moc silnika elektrycznego dysponuje maksymalnym momentem obrotowym. Taka możliwość daje jednostajne przyspieszenie z dowolnej prędkości.

Gdzie ładować samochody elektryczne?

Jednym z problemów posiadania samochodu elektrycznego jest stosunkowo mały zasięg punktów, z których można ten prąd pozyskać. Mimo iż stacje coraz częściej decydują się na wdrażanie innowacyjnych zmian, to i tak tych miejsc jest wciąż za mało, by móc swobodnie podróżować na dalsze odległości. Na pewno nie znajdują się one w podziemnych i naziemnych parkingach osiedlowych. Gdzie zatem ładować samochód elektryczny? Ostatnie dane szacunkowe wskazują, że w Polsce nie ma więcej jak 200 takich punktów. Zdecydowana ich większość znajduje się w dużych miastach jak: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Katowice, Kielce itd.

Dopłaty do samochodów elektrycznych w Polsce

Już w niedalekiej przyszłości możliwe jest wsparcie ze strony Funduszu Niskoemisyjnego Transportu na zakup samochodów elektrycznych i budowę stacji, która umożliwiałaby zasilanie tychże pojazdów. Są to niezwykle ważne zapowiedzi, które mogą w stopniu znaczącym przyczynić się do rozwoju sektora motoryzacji napędzanej energią elektryczną. Mimo iż projekt jest młody, wykazuje wysokie zainteresowanie. Wszystko to przez ustawę mówiącą o dofinansowaniu nawet 30% wartości samochodu, przy założeniu, ze kwota nie może przekraczać 36 tys. zł.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Ciężkie do usunięcia ślady na lakierze - jak...

Ślady na lakierze samochodowym to problem, który wielu kierowców może spotkać na swojej drodze...

Przewóz osób do Niemiec

​Zdarzają się sytuacje, w których musisz podróżować do innego kraju jak np. Niemcy. Nie...

Samochody elektryczne polskiej produkcji

Samochody elektryczne zaczynają podbijać świat! Mimo, że do niedawna Polska była białym...