Polecamy

Przewóz osób do Niemiec

Sprowadzasz auto z Niemiec? O tych 3 rzeczach musisz pamiętać, by...

Blog

Budowa silnika elektrycznego

Pierwszy z pracujących silników elektrycznych powstał w USA w roku 1837, za sprawą Thomasa Davenporta, który wyposażył go w elektromagnes. Na czym polega działanie silnika elektrycznego i w jaki sposób jest on zbudowany?

Budowa i zasada działania silnika elektrycznego 

Działanie silnika elektrycznego polega na przetwarzaniu energii elektrycznej w energię mechaniczną. Prościej: prąd elektryczny, który został dostarczony do silnika, wprawia go w ruch. Silniki elektryczne można podzielić na silniki elektryczne prądu stałego, zmiennego i na silniki uniwersalne.

Na budowę silnika składają się szczotki, komutatory, magnesy i wirniki, czyli ramki. Szczotki dostarczają do silnika prąd, komutatory zmieniają jego kierunek w ramce, magnesy wytwarzają pole magnetyczne potrzebne do wprawienia ramki w ruch, natomiast to właśnie wirniki (ramki) są wprawiane w ruch za pomocą prądu.

Działanie silnika elektrycznego polega na obracaniu się wirnika. Jest on wprawiany w ruch dzięki umieszczonym w polu magnetycznym uzwojeniom przewodzącym prąd. Pola magnetyczne kolidują ze sobą, powodując ruch ramki. Dalszy obrót prądu możliwy jest przy pomocy komutatorów. Dzieje się tak ze względu na szybką zmianę kierunku przepływu prądu przez ramkę.   Komutatory sprawiają dalszy obrót ramki w jedną stronę - gdyby nie one, wciąż powracałaby do pozycji początkowej. Opisany proces po zakończeniu rozpoczyna swój cykl ponownie.

Budowa silnika elektrycznego w samochodzie

Silnik elektryczny w samochodzie powinien posiadać wysokie wartości momentu znamionowego i mocy znamionowej, uzyskiwanymi z jednostki objętości i masy, a także dobry współczynnik krotności momentu maksymalnego do znamionowego. Istotna jest również wysoka sprawność w możliwie szerokim zakresie prędkości obrotowych wirnika. Najwierniej wymagania te oddają silniki synchroniczne z magnesami trwałymi, stworzone do pracy z dwustrefową regulacją prędkości obrotowej.

Budowa silnika elektrycznego  - opis 

Na uproszczoną budowę silnika elektrycznego składa się magnes, umieszczona między biegunami magnesów ramka, służący do zmiany kierunku prądu komutator oraz szczotki, doprowadzające prąd do komutatora. To właśnie przez dwie ślizgające się po pierścieniu szczotki, prąd doprowadzany jest do ramki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Rower elektryczny zamiast tradycyjnego: Czy...

Rower elektryczny to nowoczesne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w Polsce...

Ciężkie do usunięcia ślady na lakierze - jak...

Ślady na lakierze samochodowym to problem, który wielu kierowców może spotkać na swojej drodze...

Kompleksowa ochrona pojazdu, czyli kalkulator OC...

Pakiet ubezpieczeń OC i AC daje dość szeroki zakres ochrony pojazdu. Wykupując polisę można...