Polecamy

Czy tir elektryczny zastąpi ciężarówki spalinowe na europejskich...

Kompleksowa ochrona pojazdu, czyli kalkulator OC i AC

Blog

Czym jest fracht morski i kiedy warto się na niego zdecydować?

Przewóz towarów może odbywać się na wiele sposobów. Jednym z rodzajów transportu jest transport morski. Zasady jego organizacji różnią się od znanego wszystkim transportu drogowego. Jednak posiada wiele zalet i pozwala na przewóz niemalże każdego towaru. Czym więc jest fracht morski i w jakich sytuacjach opłaca się zdecydować na jego wybór?

Fracht morski – co oznacza?

Jako fracht morski określa się obecnie cenę za transport drogą morską. Jest ona każdorazowo ustalana na nowo, mimo przewozu tego samego towaru tą samą trasą. Końcowa wartość frachtu morskiego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim kluczową składową wpływającą na jego wysokość jest tonaż ładunku oraz objętość. Dodatkowo istotną kwestią jest to, czy realizujemy transport drobnicowy czy całokontenerowy. Warto też mieć na uwadze, że na końcowy fracht wpływ mają również dodatkowe opłaty, takie jak postój kontenera w porcie oraz sytuacja ekonomiczna świata.

Spedycja a transport morski – czym się różnią?

Transport morski to bardzo wąskie pojęcie, które odnosi się do przemieszczania danego towaru z punktu A do punktu B. Natomiast spedycja morska obejmuje wiele innych czynności, które towarzyszą organizacji transportu. Jest to przede wszystkim zaplanowanie całego procesu transportu, między innymi odebrania towaru od wysyłającego, dostarczenie do portu, wybór armatora oraz sporządzenie koniecznej dokumentacji. Co więcej, spedycja będzie obejmować wszelkie procesy zachodzące podczas transportu, jak magazynowanie, czy przeładunek. W gestii spedytora morskiego jest również organizacja odprawy celnej, ubezpieczenia przewożonych towarów oraz organizacja transportu zgodnie z warunkami Incoterms.

Kiedy warto zdecydować się na spedycję morską?

Spedycja morska pozwala na organizowanie przede wszystkim transportu dużych gabarytowo towarów oraz zbiorczych ładunków o dużej masie całkowitej. Co więcej, do zalet transportu morskiego należy możliwość wysyłki materiałów na bardzo duże odległości. Jest to również ekonomiczne rozwiązanie, oszczędne pod względem finansowym oraz daje możliwości na przewóz niemalże każdego ładunku bez ograniczeń. Dlatego warto zlecić organizację transportu morskiego takim firmom jak ALLcom z Gdyni.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Ciężkie do usunięcia ślady na lakierze - jak...

Ślady na lakierze samochodowym to problem, który wielu kierowców może spotkać na swojej drodze...

Kompleksowa ochrona pojazdu, czyli kalkulator OC...

Pakiet ubezpieczeń OC i AC daje dość szeroki zakres ochrony pojazdu. Wykupując polisę można...

Jakie są najważniejsze parametry opon, na co...

​Przynajmniej dwa razy w roku stajemy przed koniecznością wymiany opon. Zwykle wtedy też...