Polecamy

Jaki samochód elektryczny kupić w 2022?

Ciężkie do usunięcia ślady na lakierze - jak je usunąć?

Blog

Jakie są najważniejsze parametry opon, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

​Przynajmniej dwa razy w roku stajemy przed koniecznością wymiany opon. Zwykle wtedy też możemy nieco dokładniej sprawdzić, w jakim są stanie i podjąć decyzję, czy już należy je wymienić. Jeśli chcesz samodzielnie podjąć decyzję dotyczącą wyboru nowych opon, warto, abyś dowiedział się, jakie są najważniejsze parametry opon i na co zwrócić uwagę, kiedy będziesz kupował nowe. Możesz to zrobić dzięki temu artykułowi. 

Rozmiar opon – szerokość, wysokość i zależność między nimi

Podstawowym parametrem, który decyduje o tym, czy możesz kupić konkretne opony, jest ich rozmiar. Zalecane jest, aby w tej kwestii nie kierować się fantazją, bo w kwestii rozmiaru panują dość żelazne zasady. Jeśli wejdziesz do sklepu z oponami i wybierzesz opony z tej strony: https://noweopony.pl/opony/letnie/205/55/r16, musisz wiedzieć, co oznaczają kolejne wartości w oznaczeniu, które znajdziesz na ścianie bocznej każdej opony. 

W oznaczeniu 205/55/R16

  • - Pierwsza liczba – 205 – oznacza szerokość opony podaną w milimetrach. 
  • - Druga liczba – 55 – wskazuje profil. Jest to procentowa wartość, jaką wysokość opony stanowi w stosunku do jej szerokości. W tym przypadku 55% z 255 daje wartość 113 mm. 
  • - Ostatnia grupa – R16 – oznacza, że opona jest typu radialnego i pasuje do felgi o przekątnej 15 cali. 

Czy opona będzie pasować do Twojego samochodu?

Podane w oznaczeniu opony wartości decydują o tym, czy opona będzie pasować do Twojego samochodu. 

Opona musi zmieścić się na wysokość w miejscu, które jest dla niej przeznaczone. Musi również zmieścić się na szerokość. Jeśli widziałeś samodzielnie dopasowane opony, które wyraźnie wystają poza linię nadkola na szerokość, to wiesz, w czym rzeczy. I w końcu opona musi pasować do rozmiaru felgi. Decyduje o tym wartość z ostatniej grupy, która znajduje się za literą R.

Co się stanie, jeśli wybierzesz niewłaściwy rozmiar opony

Jeśli chcesz podjąć decyzję o zakupie opony o innych oznaczeniach, niż te, które obecnie znajdują się na kołach Twojego samochodu, upewnij się, że wszystko będzie pasować. Zwykle zmiana profilu opony wymaga także wymiany felg, aby zgadzał się zewnętrzny rozmiar opony. To ważne również z powodu sposobu, w jaki komputer samochodu oblicza prędkość, przebieg i prognozę spalania. Jeśli obwód opony będzie inny, niż fabrycznie zaprogramowany, liczniki w Twoim samochodzie będą pokazywały nieprawidłowe parametry jazdy, szczególnie jeśli chodzi o przebieg i prędkość jazdy. 

Gdzie sprawdzić zalecane parametry opon

Wszystkie informacje na temat zalecanych rozmiarów i innych parametrów opon, znajdziesz w podręczniku użytkownika swojego samochodu. Takie informacje poda Ci też specjalista, z którym spotkasz się w punkcie wymiany opon. Możesz je również uzyskać w informacji przedstawiciela marki Twojego samochodu.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Ciężkie do usunięcia ślady na lakierze - jak...

Ślady na lakierze samochodowym to problem, który wielu kierowców może spotkać na swojej drodze...

Kompleksowa ochrona pojazdu, czyli kalkulator OC...

Pakiet ubezpieczeń OC i AC daje dość szeroki zakres ochrony pojazdu. Wykupując polisę można...

Używane BMW z salonu - wymarzony model i...

​Chociaż wiele czynników wskazywało na to, że lata świetlne rynku aut używanych dawno...