Polecamy

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Quick detailer - popraw wygląd swojego samochodu

Blog

Woda dejonizowana i destylowana do detallingu - Kiedy jej używać!

Jako detalista lub po prostu miłośnik samochodów, być może już słyszałeś, że woda destylowana jest lepsza w myciu samochodu niż standardowa woda z kranu. Ale dlaczego jest to prawda i czy wszyscy detaliści używają wody destylowanej? A co z wodą dejonizowaną?

Na tym blogu przedstawię, co oznacza ta cała terminologia i kiedy można rozważyć użycie formy wody oczyszczonej.

Woda dejonizowana a woda destylowana

Okej, trochę technicznej gadki. Technicznie rzecz biorąc, woda destylowana jest tylko rodzajem wody oczyszczonej produkowanej w procesie spowodowanym destylacją. Prawdopodobnie rozumiesz ten proces, to jest w zasadzie przykładanie ciepła do wody, powodując parę wodną.

Ta para się kondensuje, a co za tym idzie, jest to woda wolna od tych twardych minerałów jak wapń. Wodę destylowaną można odebrać w galonie w sklepie spożywczym lub gdziekolwiek indziej.

Woda dejonizowana to kolejny proces oczyszczania, w którym woda oczyszczona jest często (lub filtrowana) za pomocą żywicy jonowymiennej. Minerały takie jak magnez, wapń, żelazo i inne, które powodują powstawanie plam wodnych (jony ujemne) są wymieniane na dodatnio naładowane jony (np. wodór).

W większości przypadków "woda destylowana" znajdująca się w dzbanku jest w rzeczywistości tylko wodą dejonizowaną, ale nie zawsze.

Jeśli przyjrzeć się bliżej woda destylowana jest zazwyczaj zalecana do prasowania, urządzeń i innych zastosowań domowych, takich jak płukanie samochodów. Woda ta jest technicznie bezpieczna do picia, ale nie będzie smakować wspaniale, ponieważ wszystkie minerały zostały usunięte.

Jedyne, co naprawdę trzeba wiedzieć, to to, że oba rodzaje wody będą wolne od zanieczyszczeń, które powodują widoczne plamy w wodzie , co jest głównym powodem korzystania z niej przez detale. Zazwyczaj bardziej opłacalny jest zakup wody destylowanej w dzbankach jako detalu (w porównaniu do zakupu dejonizatora).

Kiedy używać wody destylowanej jako detallingu lub DIY-er

Jako detalista lub miłośnik samochodów, polecam płukanie wodą destylowaną (w przeciwieństwie do mycia całym samochodem).

Spłukanie wszystkiego w ostatniej kolejności wodą destylowaną wyeliminuje w znacznym stopniu pojawienie się plam z twardej wody powstałych w wyniku płukania wodą z kranu i nie będzie trzeba próbować usuwać ich innym produktem.

Wiele osób używa produktu ONR (Optimum No-Rinse) z wodą destylowaną, który jest po prostu koncentratem płuczącym bez spłukiwania, który rozcieńcza się wodą. Jest to dobry wybór, jeśli potrzebujesz oszczędzać wodę lub nie masz dostępu do źródła wody.

Kupując system wody dejonizowanej do płukania samochodu

Czy naprawdę potrzebujesz przenośnego dejonizatora? Prawdopodobnie nie, ale to zależy od osoby. Jeśli wolisz wygodę i masz pieniądze, to na pewno nie jest to zły zakup, jeśli chcesz, aby Twój pojazd był wolny od plam i zaoszczędzić czas. Dla przeciętnego człowieka są one nieco droższe w porównaniu z zakupem wody, ponieważ filtry muszą być od czasu do czasu wymieniane (i mogą być drogie).

Zaletą systemu wody dejonizującej jest to, że można rozpylać oczyszczoną wodę bezpośrednio na pojazd z węża bez konieczności chwytania wody destylowanej i dodatkowego wiadra.

Jeśli masz twardą wodę, możesz również zainstalować system zmiękczania wody w całym domu.

Użycie wody destylowanej lub DI do czyszczenia dywanów i tapicerki

Inny świetny przypadek zastosowania wody destylowanej to do czyszczenia tapicerki w samochodach lub dywanach. Jeśli używasz parowników lub ekstraktorów do dywanów, prawdopodobnie nie zauważysz ogromnej różnicy, ale miękka woda ma tendencję do lepszego czyszczenia i jest mniej prawdopodobne, że zostawi ślady wody lub plamy na niektórych typach tapicerki.

Jest to również dobry pomysł, ponieważ nie pozostawi ona śladów mineralnych w zbiorniku ani w przewodach wodnych.

Butelki z sprayem

Za każdym razem, gdy mieszamy jakikolwiek rodzaj skoncentrowanego środka czyszczącego lub chemikaliów, najlepszą praktyką jest użycie wody destylowanej. Nie chcesz, aby minerały znajdujące się w twardej wodzie mieszały się z używanymi środkami czyszczącymi.

Jeśli jesteś detalistą, który używa alkoholu izopropylowego wycieranego od czasu do czasu (przed jakąkolwiek korektą farby), dobrym pomysłem jest użycie wody destylowanej do rozcieńczania alkoholu.

Woda destylowana w myjniach samochodowych

Jeśli znajdziesz się w myjni samoobsługowej, możesz zauważyć opcję płukania "punktowego". Na podstawie tego, co przeczytałem, myjnie te zazwyczaj kupują wodę destylowaną i przechowują ją w dużych zbiornikach do tego celu.

W przypadku częstego korzystania z myjni samoobsługowych, należy wypróbować opcję płukania punktowego i porównać wyniki z wodą w standardowym płukaniu o dużej mocy.

Korzyści wynikające z zastosowania wody oczyszczonej

Reasumując, oto kilka powszechnych powodów, dla których woda destylowana i dejonizowana jest preferowana do szczegółowego czyszczenia:

  • Może wyeliminować nieprzyjemne zapachy, które czasami występują w bardzo twardej wodzie wodociągowej.
  • Prawidłowo rozcieńcza substancje chemiczne bez wprowadzania dodatkowych minerałów
  • Wysycha szybciej niż woda z kranu (bez śladów wody)
  • Dejonizowana woda nie zawiera jonów przewodzących prąd elektryczny i może być używana do czyszczenia elektroniki.
  • Lepiej przygotować bezbarwną powłokę do woskowania lub szczeliwa. W przypadku stosowania wody z kranu może być konieczne nałożenie powłoki gliniastej.

Wniosek

Teraz, gdy znasz już różnicę między wodą destylowaną, dejonizowaną i wodociągową, spróbuj porównać wyniki, które uzyskasz z przejścia na bardziej oczyszczoną wodę podczas procesu płukania. Kolejną korzyścią jest to, że naprawdę nie musisz się tak bardzo martwić o suszenie ręczników lub kozice życzenia samochodu, co jest świetne dla Twojego czystego płaszcza. Im mniej dotykasz swojego lakieru bezbarwnego, tym lepiej.

Jeśli twoja woda jest już dość miękka, woda destylowana może nie być warta dodatkowych kosztów zakupu wody. Jedna sztuczka, o której słyszałem, to odkręcić dyszę węża podczas płukania mydlin, pozwalając, aby szeroki strumień wody spływał po twoim samochodzie. Spryskiwanie jest tym, co naprawdę powoduje koraliki wodne, więc spróbuj tej sztuczki.

Szukasz wody destylowanej? Wejdź na https://sklep.motogo.pl/woda-destylowana-c89

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Rower elektryczny zamiast tradycyjnego: Czy...

Rower elektryczny to nowoczesne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w Polsce...

Ciężkie do usunięcia ślady na lakierze - jak...

Ślady na lakierze samochodowym to problem, który wielu kierowców może spotkać na swojej drodze...

Kompleksowa ochrona pojazdu, czyli kalkulator OC...

Pakiet ubezpieczeń OC i AC daje dość szeroki zakres ochrony pojazdu. Wykupując polisę można...