Polecamy

Wózek narzędziowy do warsztatu - poradnik wyboru

Przewóz osób do Niemiec

Samochody elektryczne

Jaki samochód elektryczny kupić w 2022?

Rok 2021 był przełomowy w naszym kraju pod względem zainteresowania pojazdami zasilanymi prądem. Na końcu grudnia było ich zarejestrowane aż 39.658, z czego zdecydowaną większość, bo aż 38.001, stanowiły pojazdy osobowe. Zamierzasz kupić samochód elektryczny? Sprawdź konieczne, jaki wybrać!

Czy opłaca się kupować samochód elektryczny w 2022 roku?

Odpowiedź na pytanie, czy opłaca się kupować samochód elektryczny w 2022 roku, nie dla wszystkich będzie jednoznaczna, jednak naszym zdaniem warto. Dlaczego? Przede wszystkim pojazdy te nie emitują cząstek stałych, przez co są przyjazne środowisku. Warto także zaznaczyć, że pomimo wyższej ceny niż ich spalinowe odpowiedniki stanowią ekonomiczne rozwiązanie – zauważyć można ogromne oszczędności podczas użytkowania tzw. elektryka. W kwestii opłacalności nie można także zapominać, że podczas zakupu tego typu pojazdu istnieje możliwość skorzystania z dopłat w ramach programu „Mój elektryk”. Dotacja może wynosić nawet 27 tysięcy złotych, jednak dotyczy jedynie samochodów, których pojazdu nie przekracza 225.000 złotych. Zakup pojazdu napędzanego na prąd może być szczególnie opłacalny nie tylko dla osób prywatnych, ale także dla firm, gdyż przedsiębiorcom przysługują preferencje podatkowe podczas dokonywania jego amortyzacji.

Decydując się na zakup, warto zainteresować się domowymi stacjami ładowania. Pozwalają one na szybkie naładowanie pojazdu np. w nocy, bez konieczności poszukiwania ogólnodostępnych punktów. Ładowarki do samochodów elektrycznych przejrzysz na SigmaPolska.pl, sprzedawane tam produkty stanowią niezwykle korzystne rozwiązanie, zwłaszcza gdy zostaną połączone z instalacją fotowoltaiczną.

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód elektryczny?

Podczas kupna każdego rodzaju samochodu zawracamy uwagę na jego różnorodne parametry. Warto jednak zaznaczyć, że te związane z tzw. elektrykami są inne w porównaniu z pojazdami spalinowymi. Niezwykle ważnym aspektem, który trzeba obowiązkowo zbadać, jest zasięg auta, czyli odległość, jaką można pokonać na jednym ładowaniu akumulatora. W zależności od modelu może wynosić od około 200 kilometrów do 600 kilometrów, co stanowi dość dużą rozbieżność. Trzeba jednak podkreślić, że wpływ na to ma nie tylko pojemność baterii, ale również prędkość podczas jazdy, bagaż, korzystanie z ogrzewania lub klimatyzacji. Warto zwrócić także uwagę na osiągi, typ gniazda ładowania oraz jego bezpieczeństwo samochodu w testach. Dodatkowo konieczne jest dopasowanie modelu do indywidualnych potrzeb użytkownika lub użytkowników. W tym zakresie uwagę bierze się rozmiar, pojemność bagażnika czy liczbę koni mechanicznych. Nie zapominajmy także o tym, że pojazd powinien się podobać jego przyszłemu posiadaczowi.

Jakie marki i modele elektrycznych samochodów stanowią popularne rozwiązania?

Oferta producentów samochodów jest wciąż poszerzana o nowe, ekologiczne modele. Ciekawą propozycją jest Ford Mustang Mach-E, który uzyskał prestiżowy tytuł Car of the Year Polska 2022. Jak można wyczytać na stronie producenta, jego cena zaczyna się od 216.120 zł. Warto także zwrócić uwagę na niego tańszy samochód elektryczny, jakim jest Hyundai Ioniq 5. Można kupić go już od 159.900 zł. Kolejnymi z interesujących modeli są: BMW i3, Renault Arkana, Nissan Qashqai, Toyota Yaris Cross, Nissan Leaf, Mazda MX-30, Dacia Spring, a także kultowa Tesla Model S.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Najtańsze samochody elektryczne w 2022 — lista

Samochody spalinowe wypierane są coraz częściej przez modele hybrydowe oraz elektryczne...

Czy tir elektryczny zastąpi ciężarówki...

Jeszcze kilka lat temu wzmianki o ciężarówce elektrycznej zdawały się być jednymi z wielu...