Polecamy

Jaką wyważarkę do kół wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Polski elektryczny samochód. Przedstawiamy Ursusa Elvi

Samochody elektryczne

Najtańsze samochody elektryczne w 2022 — lista

Samochody spalinowe wypierane są coraz częściej przez modele hybrydowe oraz elektryczne. Dziś pod lupę bierzemy pojazdy napędzane prądem, których sukcesywnie przybywa na naszych drogach. Wyjaśniamy, jak działają i sprawdzamy, za ile można kupić najtańsze auta tego typu w 2022 roku.

Jak działają samochody elektryczne?

Zasada działania samochodu elektrycznego nie różni się znacząco w stosunku do klasycznych pojazdów z silnikami spalinowymi. Jedyna odmienność wynika z tego, że do napędu wykorzystana jest energia elektryczna, a nie paliwo. Oprócz silnika (lub silników) w konstrukcji pojazdu umieszcza się także sterownik oraz zestaw akumulatorów. Zastosowany układ ma szereg zalet w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Jest on prostszy w budowie, cichszy oraz bardziej ekologiczny. Co ważne, technologie są stale unowocześniane. Informacje na temat tego jak zmieniły się rozwiązania wykorzystywane w samochodach elektrycznych, znaleźć można na stronie motostyle.pl/samochod-elektryczny-co-zmienilo-sie-jaki-postep-w-autach-elektrycznych-w-ostatnich-latach/.

4 najtańsze samochody elektryczne

Dacia Spring

Pierwszy z tanich samochód elektrycznych na naszej liście to Dacia Spring. Jego cena katalogowa w pakiecie Comfort to jedynie 84.900 zł. Doskonale sprawdzi się jako rozwiązanie do poruszania się po mieście. Deklarowany zasięg to 305 km. Komfortowo podróżować może nim do 4 pasażerów. W samochodzie znajduje się także dość pojemny bagażnik.

Smart EQ ForTwo

Smart EQ ForTwo z wyposażeniem standardowym oraz ładowarką o mocy 4,6 kW w zestawie to koszt 99.100 zł. Jest to kolejne z rozwiązań, które doskonale sprawdzi się do poruszania się po mieście. Maksymalny zasięg baterii to około 135 km, jednak ładuje się ona stosunkowo szybko. Minusem może być niewielki bagażnik.

Fiat 500

Nowy Fiat 500 z napędem elektrycznym w wersji hatchback Action został wyceniony na 104.000 zł. Wiele osób docenia jego klasyczny ponadczasowy design oraz bogate wyposażenie. Szacuje się, że można przejechać nim dystans ok. 190 km w cyklu mieszanym (WLTP) i ok. 250 km w mieście.

Nissan Leaf

Nissan Leaf to jedno z bardziej znanych rozwiązań wśród osób, które szukają komfortowego samochodu elektrycznego w niskiej cenie. W wersji Visia kosztuje 123.900 zł. Doskonale sprawdzi się nie tylko do poruszania po mieście, jak jego poprzednicy, ale i jako środek transportu na rodzinne wyjazdy – weekendowe lub wakacyjne. Maksymalny zasięg to 270 km.

Dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego

Polski rząd, wychodząc naprzeciw osobom prywatnym oraz instytucjom, które chcą zakupić samochody elektryczne, umożliwia im skorzystanie z dofinansowania zakupu. W przypadku osób, które nie posiadają Karty Dużej Rodziny, jest to 18.750 zł dla pojazdów o maksymalnej wartości 225.000 zł. Obywatele z Kartą Dużej Rodziny mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości 27.000 zł bez limitu wartości samochodu. Warto zaznaczyć, że dopłaty obejmują nie tylko samochody osobowe, ale i dostawcze, takie jak np. Peugeot Partner, który aktualnie stanowi najbardziej budżetowe rozwiązanie w tym segmencie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki samochód elektryczny kupić w 2022?

Rok 2021 był przełomowy w naszym kraju pod względem zainteresowania pojazdami zasilanymi...

Czy tir elektryczny zastąpi ciężarówki...

Jeszcze kilka lat temu wzmianki o ciężarówce elektrycznej zdawały się być jednymi z wielu...